Tisíce bytů zkupují zahraniční investoři. Zbyde něco pro Pražany?

To, že bydlení v Praze začíná být nedostupné je holý fakt. Ceny nemovitostí táhnou vzhůru hlavně majetní cizinci, kteří vytlačují místní do periferií. Hrozí, že Pražané si budou muset zvyknou na dojíždění.

Praha patří v Evropě mezi nejrychleji rostoucí města. Vzácná gotická architektura, lokace města, dostupnost služeb a další aspekty dělají z tohoto místa magnet pro cizince. Dlouhodobě se podíl cizinců na prodejích nemovitostí pohybuje zhruba na úrovni 25 %. Z národností převažují Slováci a roste podíl západních Evropanů, především Němců a Holanďanů.

Není vše růžové

Praha je však městem, které má jednu z nejpřísnějších regulací výstavby nových budov v Evropě. Obrovský zájem o bydlení a nedostatečná nabídka táhne ceny nemovitostí vzhůru. Můj kolega Iztok Toplak pro Vás zpracoval vývoj cen bytů v Praze za uplynulé roky. Nejdražší lze koupit na Praze 1, 2, 3.  Cizinci jeví zájem především o byty v centru, kde až 75 % nových majitelů pochází právě ze zahraničí.

 

Prázdné byty pro 13 000 obyvatel

Velká část ze zahraničních investorů v bytech nebydlí, ale dává je do pronájmu. Zapomenout nemůžeme ani na tisíce bytů zejících prázdnotou. V roce 2017 odhadl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje, že v širším centru Prahy se nachází přibližně  6 500 bytů, kde by mohlo žít  až 13 000 obyvatel.

Co z toho plyne?

Atraktivita hlavního města pro majetné cizince může mít mnoho pozitivních aspektů v rozvoji, které pomohou k tomu, aby se Praha stala jednou z hlavních metropolí Evropy. Naopak, počítejme s možností, že “stověžatá” Praha už nebude patřit Pražanům a ti si budou muset zvyknout na dojíždění. Politici můžou nasytit poptávku po bydlení uvolněním přísných norem na výstavbu nových budov, či zavedením regulací volných bytů, ale zdá se, že daných opatření se tak brzy nedočkáme.

Podobné příspěvky k článku

Menu