Výhled cen nemovitostí v roce 2020

Blíží se rok 2020 a ceny nemovitostí podle statistik 7 let v řade bez zaváhání rostou. Nejnovější odhady naznačují, že v roce 2020 dojde na realitním trhu k mírnému poklesu. Objevují se varování, že v krajním případě bude vývoj mnohem víc dramatický. V článku jsou zmapovány komentáře ekonomů a hlavní ukazatele, které mají na vývoj cen nemovitostí vliv.

Výhled růstu české ekonomiky v roce 2020

Ministerstvo financí vydalo v srpnu výhled vývoje české ekonomiky pro rok 2020. Část zprávy je uvedena na obrázku níže.  Podle analytiků bude růst reálného domácího produktu oslabovat z aktuálních 2,5 % na 2,3 %.

Existuje však řada rizik, která podle ministerstva ovlivňují tenhle výhled směrem dolů. Jsou to především:

  • Nejistota ohledně Brexitu
  • Vývoj ukazatelů průmyslové výroby v zahraničí
  • Nárůst protekcionizmu: Obchodní vztahy mezi USA, Čínou a Evropou.
  • Zpřísnění emisních norem pro automobilový průmysl
  • Pokračující nárůst úvěrů na bydlení a cen nemovitostí, což z pohledu Ministerstva financí představuje pro ČR významné makroekonomické riziko.

…Aby toho nebylo málo, blíží se krize – alespoň to naznačují indikátory výnosových křivek amerických dluhopisů.

Inverze výnosových křivek amerických dluhopisů

Jedná se o oblíbený indikátor všech finančníků. Inverze výnosových křivek nám říká, že pokud je výnos z krátkodobých dluhopisů vyšší, než z dlouhodobých, je zaděláno na finanční krizi. K inverzi došlo naposledy v roce 2007, kdy o rok později vypukla finanční krize. Spolehlivost indikátoru si můžeme ověřit v grafu níže.

Aktuální statistiky RE/MAX G8 – ceny nemovitostí pokračují v růstovém tempu.

Ve 3. kvartálu 2019 je situace pro majitele nemovitostí velmi příznivá. Na grafu níže můžeme vidět především výrazný mezikvartální nárůst průměrné ceny za metr čtvereční cihlového bytu v Praze. Ceny mají rostoucí tendenci ve většině českých měst. Podrobnější přehled cen nemovitostí pro vás připravuje můj kolega Iztok Toplak, odkaz zde Toplak.cz

 

Vývoj cen bytů v Praze

Pokles na hypotečním trhu

V srpnu letošního roku zaznamenal český hypoteční trh dramatický pád. Meziročně došlo k poklesu nových hypoték o 24 %. Ještě hůře je na tom bylo září, kdy meziročně došlo k poklesu o 28 %. Lidé podle médií ztrácí zájem o hypotéky kvůli vysokým cenám nemovitostí. Úroková sazba klesá už 9 měsíc v řadě, přesto zájem o bydlení neožívá. Vývoj hypoték indikuje, ceny nemovitostí narazily na svůj vrchol.

Závěr

Současná data a komentáře analytiků napovídají, že ceny nemovitostí v České republice budou v roce 2020 v mírně klesat. V médiích se však objevují varovaní ekonomů, která říkají, že v krajním případě může dojít k výraznému oslabení cen. Globální i českou ekonomiku ovlivňuje řada rizik, které mohou tyto predikce ovlivnit spíše negativně.  Jsou to především:

  • Nejistota ohledně Brexitu
  • Vývoj ukazatelů průmyslové výroby v zahraničí
  • Nárůst protekcionizmu: Obchodní vztahy mezi USA, Čínou a Evropou.
  • Zpřísnění emisních norem pro automobilový průmysl
  • Pokračující nárůst úvěrů na bydlení a cen nemovitostí, což z pohledu Ministerstva financí představuje pro ČR významné makroekonomické riziko.

Majitelům nemovitostí, kteří v dohledném horizontu uvažují o prodeji, se podle výhledů vyplatí neotálet a nabídnout nemovitost za současné tržné ceny. Naopak potenciálním kupujícím se doporučuje vyčkávat.  Ať už budete nemovitost prodávat, nebo kupovat, rád Vám pomůžu nebo poradím. Podívejte se taktéž na jeden z partnerských webů Stehovanivrana.cz, kde najdete partu spolehlivých kluků, kteří Vám pomohou při stěhování.

Podobné příspěvky k článku

Menu